Gorlice

Miasto powiatowe Gorlice usytuowane jest u ujścia Sękówki do Ropy. Gorlice były centrum tzw. państwa gorlickiego, które Dersław Karwacjan otrzymał w połowie XIV w. od króla Kazimierza Wielkiego. Do końca XVIII w. trwały w cieniu królewskiego miasta Biecza. Do rozwoju Gorlic przyczyniło się powstanie przemysłu naftowego w XIX w.. Podczas I wojny światowej Gorlice zostały doszczętnie zniszczone. Dziś są głównym punktem wypadowym w zachodnią część Beskidu Niskiego.
Neorenesansowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorlicach zbudowany został w latach 1885–1892 według projektu o. Franciszka Marii Pavoniego.
Synagoga (Duża) w Gorlicach (ul. Piekarska 3) została wzniesiona pod koniec XIX w.
W rynku w Gorlicach znajduje się ratusz, w którym w latach 1780–1790 mieściła się apteka Ignacego Łukasiewicza.
Na cmentarzu przy ulicy Karwacjanów znajdują się kaplice rodzin Miłkowskich i Potockich. W Gorlicach i wokół Gorlic jest wiele cmentarzy wojennych z I wojny światowej.
W Dworze Karwacjanów (ul. Wróblewskiego), zrekonstruowanym 1992 r., mieści się dzisiaj galeria sztuki. Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach znajduje się przy ulilcy Wąskiej.
W Gorlicach są dwie współczesne cerkwie. Murowana greckokatolicka cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego (ul 11 Listopada 47) zbudowana została w 1984 r. Prawosławna cerkiew katedralna (eparchii przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego) pw. Świętej Trójcy (ul. Brzechwy 2) zbudowana została w latach 1986–1991. Od 2007 r. spoczywają tu przeniesione ze Zdyni relikwie św. Maksyma Sandowycza. W Centrum Diecezjalnym przy cerkwi Świętej Trójcy działa muzeum, które jest działem Ośrodka Kultury Prawosławnej „Elpis”.
U stóp Parkowej Góry (347 m n.p.m.) na Zawodziu znajduje się Park Miejski założony w latach 1899–1900 z inicjatywy Wojciecha Biechońskiego.
W Gorlicach jest Dom Wycieczkowy PTTK (ul. Piłsudskiego 6) z 30 miejscami noclegowymi oraz całoroczne Szkolne Schronisko Młodzieżowe (ul. Wyszyńskiego 16), które oferuje 40 miejsc noclegowych i samoobsługową kuchnię.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...