Gorlice

49°39'37"N 21°09'34"E (49.660279, 21.159601)
288 m n. p. m.
Miasto powiatowe Gorlice usytuowane jest u ujścia Sękówki do Ropy. Gorlice były centrum tzw. państwa gorlickiego, które Dersław Karwacjan otrzymał w połowie XIV w. od króla Kazimierza Wielkiego. Do końca XVIII w. trwały w cieniu królewskiego miasta Biecza. Do rozwoju Gorlic przyczyniło się powstanie przemysłu naftowego w XIX w.. Podczas I wojny światowej Gorlice zostały doszczętnie zniszczone. Dziś są głównym punktem wypadowym w zachodnią część Beskidu Niskiego.
Neorenesansowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorlicach zbudowany został w latach 1885–1892 według projektu o. Franciszka Marii Pavoniego.
Synagoga (Duża) w Gorlicach (ul. Piekarska 3) została wzniesiona pod koniec XIX w.
W rynku w Gorlicach znajduje się ratusz, w którym w latach 1780–1790 mieściła się apteka Ignacego Łukasiewicza.
Na cmentarzu przy ulicy Karwacjanów znajdują się kaplice rodzin Miłkowskich i Potockich. W Gorlicach i wokół Gorlic jest wiele cmentarzy wojennych z I wojny światowej.
W Dworze Karwacjanów (ul. Wróblewskiego), zrekonstruowanym 1992 r., mieści się dzisiaj galeria sztuki. Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach znajduje się przy ulilcy Wąskiej.
W Gorlicach są dwie współczesne cerkwie. Murowana greckokatolicka cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego (ul 11 Listopada 47) zbudowana została w 1984 r. Prawosławna cerkiew katedralna (eparchii przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego) pw. Świętej Trójcy (ul. Brzechwy 2) zbudowana została w latach 1986–1991. Od 2007 r. spoczywają tu przeniesione ze Zdyni relikwie św. Maksyma Sandowycza. W Centrum Diecezjalnym przy cerkwi Świętej Trójcy działa muzeum, które jest działem Ośrodka Kultury Prawosławnej „Elpis”.
U stóp Parkowej Góry (347 m n.p.m.) na Zawodziu znajduje się Park Miejski założony w latach 1899–1900 z inicjatywy Wojciecha Biechońskiego.
W Gorlicach jest Dom Wycieczkowy PTTK (ul. Piłsudskiego 6) z 30 miejscami noclegowymi oraz całoroczne Szkolne Schronisko Młodzieżowe (ul. Wyszyńskiego 16), które oferuje 40 miejsc noclegowych i samoobsługową kuchnię.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......