Jerzmanowice

50°12'42"N 19°44'44"E (50.211887, 19.745559)
426 m n. p. m.
Jerzmanowice, wieś gminna (Jerzmanowice-Przeginia) położona w górnym odcinku Doliny Szklarki, została po raz pierwszy wymieniona w spisach pobieranego tu świętopietrza w 1335 r. Wieś była własnością królewską, należącą do starostwa ojcowskiego, dzierżawioną przez zasłużone rodziny szlacheckie. W XV w. istniał we wsi folwark królewski, karczma i młyn.
Na terenie wsi zostały odkryte liczne stanowiska archeologiczne, świadczące o istnieniu tu bogatego osadnictwa od starszej epoki kamienia (paleolit środkowy i górny). Do najbardziej znanych stanowisk należy Jaskinia Nietoperzowa w górnym odcinku Doliny Będkowskiej.
Cennym zabytkiem Jerzmanowic jest klasycystyczny kościół parafialny św. Bartłomieja, zbudowany w latach 1827–1830 na miejscu drewnianej świątyni z 1338 r. We wsi znajduje się również poszpitalny kościół św. Jana Chrzciciela „Na Gościńcu”, ufundowany i wzniesiony w 1696 r. przez krakowskiego mieszczanina Jana Sroczyńskiego, uczestnika Bitwy pod Wiedniem (12.09.1683) Wartość zabytkową ma również murowana kapliczka św. Floriana z drugiej połowy XIX w. i niektóre domy mieszkalne, pochodzące z końca XIX i z początku XX w. W pobliżu Jaskini Nietoperzowej znajduje się najwyższy punkt tej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – skałka Grodzisko o wysokości 513 m n.p.m., zwana również Skałką 502. Jest to punkt widokowy, z którego przy dobrej widoczności można oglądać Beskidy i Tatry.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...