Bobowa

49°42'27"N 20°56'24"E (49.707622, 20.940047)
283 m n. p. m.
Bobowa jest niewielkim miastem położonym nad Białą, lokowanym na prawie niemieckim przed 1339 r. Była miastem prywatnym i siedzibą rodu Gryfitów. W 1732 r. Michał Jaworski, ówczesny właściciel miejscowości, sprowadził do Bobowej Żydów. Bobowa stała się jednym z największych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich. Pierwszym tutejszym cadykiem był Salomon Halberstam (1847–1906), który jest pochowany na miejscowym kirkucie. W 1889 r. wielki pożar strawił niemal całą miejscowość. Krótko przed tym wydarzeniem Stanisław Wyspiański uwiecznił dawny wygląd Bobowej w 10 szkicach. Bobowa znana też jest z koronek klockowych i Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej organizowanego corocznie w październiku od 2000 r. Utracone w 1934 r. prawa miejskie Bobowa odzyskała w 2009 r.
W obrębie lokacyjnego układu urbanistycznego i historycznych przedmieść w Bobowej zachowała się zabudowa miasteczka (od końca XVIII do XIX w.), z pojedynczymi, gruntownie przekształconymi domami murowanymi i drewnianymi. Na Rynku znajduje się murowana kapliczka z około 1800 r., z drewnianą rzeźbą św. Floriana z czasu budowy oraz fontanna z postacią koronczarki z 2009 r.
Murowany kościół Wszystkich Świętych w Bobowej (ul. Długoszowskich) zbudowany został na przełomie XIV i XV w. Jest orientowany, pierwotnie gotycki, potem zbarokizowany, a po pożarze w 1889 r., kiedy to ocalała tylko kaplica, pozbawiony po części cech stylowych. Kościół jest jednonawowy, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i wieżą od zachodu. Dachy ma dwuspadowe. Wieżę wieńczy wysoki, ostrosłupowy hełm. Od północy znajduje się barokowa kaplica kopułowa z 1740 r. W prezbiterium jest dwuprzęsłowe sklepienie gotyckie, krzyżowo-żebrowe, a nad nawą strop. Wyposażenie jest przede wszystkim neogotyckie i neobarokowe. W kaplicy znajduje się ołtarz rokokowy z drugiej połowy XVIII w., z cieszącym się kultem obrazem Matki Bożej Bolesnej, namalowanym przez Feliksa Hanusza w 1851 r. na wzór dzieła Tycjana, a nad wejściem do zakrystii Ukrzyżowanie pędzla Jacka Malczewskiego z początku XX w.
Gotycki murowany kościół św. Zofii w Bobowej (ul. św. Zofii) zbudowany został w drugiej połowie XV w.
Dwór Długoszewskich w Bobowej usytuowany jest nad Białą (ul. Długoszowskich), Murowany dwór zbudowany w XVII w., został gruntownie przebudowany w pierwszej połowie XIX w. Budynek jest piętrowy, w obecnej postaci klasycystyczny, ze sklepionymi kolebkowo piwnicami, nakryty wysokim dachem czterospadowym. W fasadzie znajduje się ganek z trzema kolumnami. Od 1887 r. dwór był w posiadaniu rodziny Długoszowskich. We dworze często bywał gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski, a na Wielkanoc 1916 r. gościł tu Józef Piłsudski.
Murowana bożnica w Bobowej zbudowana około połowy XVIII w. znajduje się przy ulicy Żydowskiej, a kirkut na stoku wzgórza Kierków (353 m n.p.m.).
Dookoła miasta zachowane są fragmentarycznie ślady fortyfikacji miejskich (wałów).
W Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa (ul. Grunwaldzka 126) czynna jest Galeria Koronek Klockowych.
W Bobowej jest całoroczne Szkolne Schronisko Młodzieżowe PTSM (ul. Grunwaldzka 10), które oferuje 24 miejsca noclegowe.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...