Poronin

49°20'18"N 20°00'20"E (49.338499, 20.005813)
739 m n. p. m.
W średniowieczu na obszarze dzisiejszej wsi Poronin prawdopodobnie istniała polana wypasowa, należąca do Białego Dunajca. Pierwsze wzmianki o samej miejscowości pochodzą z 1624 r. Jednak dopiero w XIX w. utworzono w Poroninie odrębna parafię. Niestety nie zachował się pierwszy drewniany kościół. Obecna murowana świątynia powstała w 1926 r. według projektu Franciszka Mączyńskiego. Na początku XIX w. w Poroninie powstała kuźnia, w której produkowano kosy i lemiesze. Pamiątką po niej jest dzisiejsza nazwa części wsi: Kośne Hamry.
Wraz ze wzrostem popularności Tatr Poronin szybko stał się znaną miejscowością turystyczną. Bywali tu m.in.: Jan Matejko, Leopold Staff, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Jan Kasprowicz, który niedaleko osiedlił się na stałe. W latach 1913–1914 w karczmie u Pawła Guta Mostowego bywał Włodzimierz Ilicz Lenin. W 1947 r. w budynku tym utworzono muzeum poświęcone jego osobie. Obecnie w starej karczmie funkcjonuje Gminny Dom Kultury.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...