Tunel

Tunel to stacja kolejowa i przysiółek wsi Uniejów-Rędziny położony pośród kompleksu głównie liściastych lasów zwanych tunelskimi, które pokrywają obszar o niezwykle urozmaiconej rzeźbie z kulminacją Białej Góry (415 m n.p.m.), najwyższym wzniesieniem Wyżyny Miechowskiej. Pod jej południowym stokiem w 1883 r. wydrążono tunel o długości 810 m dla linii kolejowej Dęblin – Dąbrowa Górnicza (Kolej Iwangorodsko-Dąbrowska), a w latach 1910–1912 kolejny tunel, równoległy do pierwszego. Tunele, mimo możliwości obejścia Białej Góry, wybudowano w celach strategicznych – ich wysadzenie, co częściowo zrobili Niemcy w 1914 i 1945 r., praktycznie wykluczało transport w kierunku Śląska. W 1934 r. do Tunelu doprowadzono linię kolejową z Krakowa.
Na północny-zachód od Tunelu na zachodnim zboczu kredowego wzniesienia Białej Góry (415 m n.p.m.) znajduje się Rezerwat przyrody Biała Góra o powierzchni 11,25 ha. Rezerwat utworzono w 1955 r. dla ochrony stanowisk roślinności stepowej oraz zespołów o charakterze przejściowym między zbiorowiskami stepowymi i leśnymi. Jest to także obszar Natura 2000. Najważniejszą wartość przyrodniczą ma tu wielogatunkowa murawa kserotermiczna (Festuco-Brometea) oraz grąd.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...