Imbramowice

50°18'11"N 19°52'12"E (50.303107, 19.870239)
328 m n. p. m.

Imbramowice leżą nad rzeką Dłubnią, na obszarze Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego, na Szlaku Warowni Jurajskich. W miejscowości znajduje się kościół i klasztor Norbertanek pochodzący z początku XVIII w. Zespół tworzy skromny architektonicznie kościół z wysoką czworoboczną wieżą, przyległy do niego budynek klasztoru oraz wzniesione osobno w późniejszych latach XVIII w.: oficyny, spichlerz, dom kapelana i zdobiona figurami świętych brama-dzwonnica w murze otaczającym całość założenia.
W Imbramowicach znajduje się Izba Regionalna mieszcząca się w tzw. Białym Domku, budynku pochodzącym z połowy XVIII w., w którym w XIX w. Norbertanki prowadziły przytulisko dla ubogich. Na wzniesieniu stoi barokowy kościół parafialny z lat 1732–1736, o barokowym wyposażeniu wnętrza z okresu budowy. Na starym cmentarzu, założonym w 1843 r., zachowane są liczne nagrobki z XIX w. oraz zbiorowa mogiła 42 powstańców styczniowych poległych 15.08.1863 r. w starciu z wojskiem rosyjskim pod Imbramowicami i Glanowem, a także grób prof. Zygmunta Nováka, który mieszkał w niedalekiej Tarnawie.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...