Imbramowice

50°18'11"N 19°52'12"E (50.303107, 19.870239)
328 m n. p. m.

Imbramowice leżą nad rzeką Dłubnią, na obszarze Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego, na Szlaku Warowni Jurajskich. W miejscowości znajduje się kościół i klasztor Norbertanek pochodzący z początku XVIII w. Zespół tworzy skromny architektonicznie kościół z wysoką czworoboczną wieżą, przyległy do niego budynek klasztoru oraz wzniesione osobno w późniejszych latach XVIII w.: oficyny, spichlerz, dom kapelana i zdobiona figurami świętych brama-dzwonnica w murze otaczającym całość założenia.
W Imbramowicach znajduje się Izba Regionalna mieszcząca się w tzw. Białym Domku, budynku pochodzącym z połowy XVIII w., w którym w XIX w. Norbertanki prowadziły przytulisko dla ubogich. Na wzniesieniu stoi barokowy kościół parafialny z lat 1732–1736, o barokowym wyposażeniu wnętrza z okresu budowy. Na starym cmentarzu, założonym w 1843 r., zachowane są liczne nagrobki z XIX w. oraz zbiorowa mogiła 42 powstańców styczniowych poległych 15.08.1863 r. w starciu z wojskiem rosyjskim pod Imbramowicami i Glanowem, a także grób prof. Zygmunta Nováka, który mieszkał w niedalekiej Tarnawie.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......