Sromowce Niżne

Wieś Sromowce Niżne jest pięknie położona przy początku przełomu Dunajca, u stóp Trzech Koron. Jest świetnym punktem wypadowym wycieczek w centralną część Pienin (grupa Trzech Koron).
Początki wsi datowane są na XIV w. Prawdopodobnie nazywała się wówczas Przekop. Przez wieki była to zapomniana góralska wioska, wciśnięta w trudno dostępny środek Pienin. Dopiero pod koniec XIX w., wraz z modą na turystykę pienińską, nastąpił rozwój Sromowiec, choć już od 1840 r. rozpoczynały się tu spływy przełomem Dunajca do Szczawnicy. Obecnie Sromowce Niżne żyją głównie z turystyki. W 2006 r. otwarto kładkę na Dunajcu – turystyczne piesze przejście graniczne do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Cennym zabytkiem Sromowiec Niżnych jest drewniany kościół św. Katarzyny, stojący w zachodniej części wsi. Ten stary, otoczony lipami kościółek góralski pochodzi prawdopodobnie z XVI w. Posiada konstrukcję zrębową, wieżę zbudowaną na słup z pozorną izbicą i cenne wyposażenie wewnątrza, m.in: fragmenty tryptyku z XV w. i malowidło w predelli ołtarza przedstawiające m.in. oprawców Chrystusa w strojach góralskich na tle górskiego pejzażu.
We wsi zachowało się trochę starych góralskich zagród, a mieszkańcy nierzadko chodzą w strojach ludowych (zwłaszcza flisacy).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...