Sromowce Niżne

Wieś Sromowce Niżne jest pięknie położona przy początku przełomu Dunajca, u stóp Trzech Koron. Jest świetnym punktem wypadowym wycieczek w centralną część Pienin (grupa Trzech Koron).
Początki wsi datowane są na XIV w. Prawdopodobnie nazywała się wówczas Przekop. Przez wieki była to zapomniana góralska wioska, wciśnięta w trudno dostępny środek Pienin. Dopiero pod koniec XIX w., wraz z modą na turystykę pienińską, nastąpił rozwój Sromowiec, choć już od 1840 r. rozpoczynały się tu spływy przełomem Dunajca do Szczawnicy. Obecnie Sromowce Niżne żyją głównie z turystyki. W 2006 r. otwarto kładkę na Dunajcu – turystyczne piesze przejście graniczne do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Cennym zabytkiem Sromowiec Niżnych jest drewniany kościół św. Katarzyny, stojący w zachodniej części wsi. Ten stary, otoczony lipami kościółek góralski pochodzi prawdopodobnie z XVI w. Posiada konstrukcję zrębową, wieżę zbudowaną na słup z pozorną izbicą i cenne wyposażenie wewnątrza, m.in: fragmenty tryptyku z XV w. i malowidło w predelli ołtarza przedstawiające m.in. oprawców Chrystusa w strojach góralskich na tle górskiego pejzażu.
We wsi zachowało się trochę starych góralskich zagród, a mieszkańcy nierzadko chodzą w strojach ludowych (zwłaszcza flisacy).

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......