Dolna stacja kolejki gondolowej na Jaworzynę Krynicką

W środkowej części doliny Czarnego Potoku, przy głównej drodze w dolinie, u podnóża wschodniego stoku Jaworzyny Krynickiej i na przeciwko stoku schodzącego z Przełęczy Krzyżowej (około 780 m n.p.m.), znajduje się kompleks dolnej stacji kolejki gondolowej na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). W budynku stacji jest m.in. maszynownia kolejki, perony do wsiadania i wysiadania, kasy biletowe, bar-restauracja, sezonowe sklepiki narciarskie itp. Charakterystyczne jest, że front budynku od strony drogi sprawia wrażenie niedokończonej budowli. Jest tu duży otwór (nisza) w ścianie, podobny do tego po drugiej stronie, skąd startują gondole. Docelowo będą tu dojeżdżać (i startować) gondole drugiej części kolejki – z Krynicy przez przełęcz Krzyżową (około 780 m n.p.m.) do Czarnego Potoku – tak, aby przesiadka pasażerów jadących z centrum Krynicy na szczyt Jaworzyny Krynickiej następowała wewnątrz budynku.
Przy dolnej stacji znajduje się końcowy przystanek autobusowy komunikacji podmiejskiej z Krynicy, a po drugiej stronie drogi rozległy, tarasowo ułożony parking (często zatłoczony w sezonie zimowym).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...