Moszczenica

49°43'37"N 21°06'06"E (49.727155, 21.101933)
304 m n. p. m.
Wieś gminna Moszczenica położona jest w dolinie Moszczanki (dopływ Ropy).
Drewniana kaplica pw. Chrystusa w Ciemnicy, usytuowana jest na cmentarzu w Moszczenicy. Zbudowana została około 1680 r. na starym cmentarzu i z czasem przeniesiona na obecne miejsce. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej, na planie sześcioboku, nakryta namiotowym dachem z latarnią. Ma późnogotycki portal wejściowy z pierwszej połowy XVI w., a wewnątrz barokową polichromię z czasu budowy ze scenami Męki Pańskiej. Barokowe obraz Chrystusa Bolesnego z Matką Bożą u stóp krzyża i barokową polichromowaną rzeźbę Chrystusa u słupa przeniesiono do nowego kościoła.
Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy, zbudowany w latach 1818–1820, z fundacji Józefa i Marii Skrzyńskich oraz hrabiego Ignacego Potockiego. Eklektyczny, o cechach klasycystycznych i neogotyckich (okna o wykroju ostrołukowym). Orientowany, murowany, jednonawowy. Dach dwuspadowy. Ołtarz barokowy z XVII w. Otoczony kultem obraz Matki Bożej Szkaplerznej z XVII w. przeniesiono do nowego kościoła.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...