Moszczenica

49°43'37"N 21°06'06"E (49.727155, 21.101933)
304 m n. p. m.
Wieś gminna Moszczenica położona jest w dolinie Moszczanki (dopływ Ropy).
Drewniana kaplica pw. Chrystusa w Ciemnicy, usytuowana jest na cmentarzu w Moszczenicy. Zbudowana została około 1680 r. na starym cmentarzu i z czasem przeniesiona na obecne miejsce. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej, na planie sześcioboku, nakryta namiotowym dachem z latarnią. Ma późnogotycki portal wejściowy z pierwszej połowy XVI w., a wewnątrz barokową polichromię z czasu budowy ze scenami Męki Pańskiej. Barokowe obraz Chrystusa Bolesnego z Matką Bożą u stóp krzyża i barokową polichromowaną rzeźbę Chrystusa u słupa przeniesiono do nowego kościoła.
Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy, zbudowany w latach 1818–1820, z fundacji Józefa i Marii Skrzyńskich oraz hrabiego Ignacego Potockiego. Eklektyczny, o cechach klasycystycznych i neogotyckich (okna o wykroju ostrołukowym). Orientowany, murowany, jednonawowy. Dach dwuspadowy. Ołtarz barokowy z XVII w. Otoczony kultem obraz Matki Bożej Szkaplerznej z XVII w. przeniesiono do nowego kościoła.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......