Sromowce Wyżne

49°24'17"N 20°20'23"E (49.40484, 20.339845)
487 m n. p. m.

Wieś Sromowce Wyżne położona jest u podnóża Pienin Właściwych, na północnym brzegu Dunajca, poniżej zapory sromowieckiej. Prawdopodobnie już w XIII w. Sromowce były osadą w należących do starosądeckich klarysek dobrach pienińskich. Według tradycji w XV w. na pobliskim wzgórzu powstał zameczek, pomocniczy względem granicznej warowni w Czorsztynie. Podobno został zniszczony przez Szwedów w XVII w. i nie pozostał po nim ślad, poza nazwą wzgórza – Zamczysko (688 m n.p.m.). Po I rozbiorze Sromowce Wyżne zostały zagarnięte przez austriacki skarb, potem wykupione przez Drohojowskich w ramach dóbr czorsztyńskich (były własnością Drohojowskich do 1945 r.).
W centrum Sromowiec Wyżnych znajduje się okazały szkolny ośrodek wypoczynkowy „Orle Gniazdo” z 1927 r. (dawniej ośrodek harcerski założony przez dh Olgę Małkowską). W pobliżu stoi stosunkowo nowy kościół parafialny św. Stanisława, wybudowany w latach 1982–84 w miejsce rozebranego starszego. Wśród ciasnej zabudowy wsi można dostrzec klika zachowanych starych domów drewnianych w stylu podhalańskim lub spiskim.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...