Miejsca

Krzeczów

49°41'22"N 19°54'05"E
611 m n. p. m.

Źródła historyczne po raz pierwszy wymieniają Krzeczów w 1425 r. Wieś stanowiła własność rodziny Jordanów, a później – do czasów rozbiorowych – kasztelanii krakowskiej. Pochodził stąd najsłynniejszy przywódca buntów chłopskich przeciwko namiestnikom kasztelanów (XVII/XVIII w.), Walenty Marszałek. Wieś należała do parafii w Łętowni i kiedy zbudowano tam nowy, obszerniejszy kościół, stary – pochodzący z XVI w. – rozebrano i w częściach przewieziono wołami do Krzeczowa. Obecnie świątynia ta (pw. św. Wojciecha) jest najcenniejszym zabytkiem nie tylko Krzeczowa, ale całej gminy Lubień. Pierwotnie była to świątynia bez wieży, którą dobudowano w 1793 r. W barokowym ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Krzeczowskiej, na ścianach zewnętrznych – ciekawe epitafia. Obok kościółka, będącego przystankiem na Szlaku Architektury Drewnianej, rośnie kilkusetletni dąb o obwodzie 498 cm oraz trzy lipy – pomniki przyrody.
W latach II wojny światowej rozwijała się tutaj konspiracja, związana z ZWZ-AK. Nie udało się jednak zachować w tajemnicy istnienia organizacji i wieś została spenetrowana przez konfidentów gestapo. W następstwie tego doszło do krwawej pacyfikacji (20 VI 1943 r.), w której Niemcy zamordowali 20 osób cywilnych. W czasie działań wojennych, 28 I 1945 r. w okolicach Krzeczowa doszło do zaciętych starć z użyciem broni pancernej.
Przez wieś przebiega „zakopianka” – stojący przy niej pomnik upamiętnia śmierć pięciu posłów I kadencji oraz pracownika Kancelarii Sejmu RP w wypadku samochodowym (4 X 1994 r.). Przy skrzyżowaniu „zakopianki” z dawnym traktem cesarskim stoi dziewiętnastowieczna figura św. Jana Nepomucena.

Miejsce znajduje się na szlakach