Krzeczów

49°41'22"N 19°54'05"E (49.68951, 19.901576)
611 m n. p. m.

Źródła historyczne po raz pierwszy wymieniają Krzeczów w 1425 r. Wieś stanowiła własność rodziny Jordanów, a później – do czasów rozbiorowych – kasztelanii krakowskiej. Pochodził stąd najsłynniejszy przywódca buntów chłopskich przeciwko namiestnikom kasztelanów (XVII/XVIII w.), Walenty Marszałek. Wieś należała do parafii w Łętowni i kiedy zbudowano tam nowy, obszerniejszy kościół, stary – pochodzący z XVI w. – rozebrano i w częściach przewieziono wołami do Krzeczowa. Obecnie świątynia ta (pw. św. Wojciecha) jest najcenniejszym zabytkiem nie tylko Krzeczowa, ale całej gminy Lubień. Pierwotnie była to świątynia bez wieży, którą dobudowano w 1793 r. W barokowym ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Krzeczowskiej, na ścianach zewnętrznych – ciekawe epitafia. Obok kościółka, będącego przystankiem na Szlaku Architektury Drewnianej, rośnie kilkusetletni dąb o obwodzie 498 cm oraz trzy lipy – pomniki przyrody.
W latach II wojny światowej rozwijała się tutaj konspiracja, związana z ZWZ-AK. Nie udało się jednak zachować w tajemnicy istnienia organizacji i wieś została spenetrowana przez konfidentów gestapo. W następstwie tego doszło do krwawej pacyfikacji (20 VI 1943 r.), w której Niemcy zamordowali 20 osób cywilnych. W czasie działań wojennych, 28 I 1945 r. w okolicach Krzeczowa doszło do zaciętych starć z użyciem broni pancernej.
Przez wieś przebiega „zakopianka” – stojący przy niej pomnik upamiętnia śmierć pięciu posłów I kadencji oraz pracownika Kancelarii Sejmu RP w wypadku samochodowym (4 X 1994 r.). Przy skrzyżowaniu „zakopianki” z dawnym traktem cesarskim stoi dziewiętnastowieczna figura św. Jana Nepomucena.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......