Czerna

50°09'49"N 19°37'39"E (50.163621, 19.627691)
309 m n. p. m.

Czerna, wieś w gminie Krzeszowice, w granicach Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie położona jest wśród jurajskich skał i wąwozów w Dolinie Czernki i u wylotu Doliny Eliaszówki. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1402 r. Jej dziedzicami w średniowieczu byli Tęczyńscy herbu Topór. W 1630 r. Jan Tęczyński, wojewoda krakowski, wspierając przedsięwzięcie siostry, nadał klasztorowi karmelitów św. Michała z Krakowa teren wzgórza koło Czernej pod budowę nowego klasztoru, który jest dzisiaj szczególnym miejscem czci wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego. W pobliżu klasztoru zachowały się ślady dawnych kopalni galmanu. Najstarsze wzmianki o górnictwie srebronośnych rud ołowiu w Czernej pochodzą z XVI w. W drugiej połowie XIX w. na terenie wsi istniały kopalnie galmanu „Józef” i „Sylwester”, należące do Potockich z Krzeszowic. W 1857 r. uruchomiono też kopalnię „Wandel”. Niewielkie zasoby tutejszych rud, nie przynoszące spodziewanych dochodów sprawiły, że podejmowane tu prace górnicze przerwano.

Muzeum Karmelitańskie, multimedialne, o pow. ok. 350 m2 zostało otwarte 20 listopada 2014 r. w nowym budynku Domu Pielgrzyma przy klasztorze. Zaprojektowane jako muzeum narracyjne opowiada o burzliwych dziejach klasztoru w Czernej – od jego eremickich początków po dzień dzisiejszy. Znajdują się tu m.in. stylizowana biblioteka klasztorna, akt fundacyjny eremu w Czernej, przedmioty codziennego użytku dawnych mieszkańców klasztoru oraz eksponaty związane ze św. Rafałem Kalinowskim.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...