Wola Rzędzińska

50°02'11"N 21°03'47"E (50.036445, 21.063099)
234 m n. p. m.
Wieś Wola była lokowana przez ród Tarnowskich w 1577 r. niedaleko ich rodowego Tarnowa. Nazwę Rzędzińska zawdzięcza pobliskiej wsi Rzędzin, znajdującej się obecnie w granicach Tarnowa. W 1588 r. w trakcie podziałów majątkowych pomiędzy rodami Tarnowskich i Ostrogskich, Wola Rzędzińska przypadła w udziale Ostrogskim. Ważnym wydarzeniem dla Woli Rzędzińskiej, była budowa kolei z Tarnowa do Lwowa w latach 1850–1855. Przyczyniło się to do rozwoju wsi, a wielu mieszkańców znalazło pracę przy budowie nasypu i jako pracownicy kolei.
Pierwszy kościół w Woli Rzędzińskiej zbudowany został w latach 1902–03, podobnie jak obecny w stylu neogotyku. Posiadał trójprzęsłową nawę z niewielkim, trójbocznie zamkniętym prezbiterium, przy kościele od północnego-zachodu stała drewniana dzwonnica. Obecny kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej wzniesiony został na miejscu poprzedniego, według projektu architekta Augustyna Tarkowskiego. W latach 1911–1918 obok starego kościoła wzniesiono prezbiterium i boczne kaplice obecnego kościoła. Po rozebraniu starego kościoła przystąpiono do budowy nawy z wieżą, które ukończono w 1934 r. Parafia w Woli Rzędzińskiej erygowana została w 1925 r. przez biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę. Kościół był dwukrotnie uszkodzony w wyniku działań wojennych, w 1939 i 1945 r. Zniszczeniu uległy wtedy dachy, wieżyczka na sygnaturkę oraz witraże. W latach 1945–1950 trwały prace przy usuwaniu zniszczeń wojennych.
Kościół jest murowany z cegły wybudowany z użyciem kamienia do detali architektonicznych w stylu neogotyckim. Jest jednonawowy, trójprzęsłowy z trójbocznie zamkniętym prezbiterium, do którego od południa przylega zakrystia. Boczne kaplice tworzą z nawą transept. Od zachodu wznosi się wieża. Kościół posiada sklepienia krzyżowo-żebrowe i gwiaździste. Zachodnie przęsło nawy zajęte jest przez chór muzyczny. Na zewnątrz ściany opięte są przyporami i obwiedzione fryzem ząbkowym. Nowa, figuralna i ornamentalna polichromia wewnątrz kościoła zastąpiła poprzednią, wykonaną przez Jakuba Beresia w latach 1947–1949.
Wnętrze kościoła też ma charakter neogotycki. Ołtarz główny został wykonany około 1934 r. przez Stanisława Kozioła. Są w nim rzeźby św. Piotra i Pawła oraz aniołków, a w polu głównym obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ufundowany w 1902 r. przez Adama i Rozalię Nosalów. Ołtarze boczne i ambona (z płaskorzeźbami Chrystusa na zaplecku oraz czterech ewangelistów na korpusie) wykonane zostały także przez Stanisława Kozioła około 1934 r.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...