Mochnaczka Niżna

Nieduża wieś Mochnaczka Niżna (około 800 mieszkańców) położona jest w dolinie Mochnaczki około 6 km na północ od jej ujścia do Muszynki w Tyliczu.
Wieś została założona na prawie wołoskim w 1589 r. przez niejakiego Jana Świątkowskiego na mocy przywileju nadanego przez biskupa Myszkowskiego (jakoże, tereny te należały do Państwa Muszyńskiego, będącego własnością biskupów krakowskich). W 1626 r. biskup M. Szyszkowski erygował i uposażył w Mochnaczce parafię greckokatolicką, podległą dekanatowi muszyńskiemu. Mochnaczka Niżna została wyodrębniona z gruntów pierwotnej wsi dopiero w 1648 r. Według spisów parafialnych w XVIII i XIX w. mieszkali tu głównie Łemkowie wyznania greckokatolickiego, w liczbie 500 do 800 osób. W 1936 r. miejscowa parafia greckokatolicka została włączona do utworzonej właśnie Apostolskiej Administracji Łemkowszczyzny (metropolia w Przemyślu). Według dokonanego wtedy spisu we wsi zamieszkiwało 788 grekokatolików, 21 rzymskich katolików i 33 żydów. Po II wojnie światowej, w ramach akcji Wisła, Łemkowie zostali wysiedleni na Ziemie Zachodnie oraz do Związku Radzieckiego, a w ich miejsce przesiedlono ludność polską z innych rejonów Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego.
We wsi znajduje się: dawna cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła z XVIII w., gruntownie przekształcona w połowie XIX w., z kompletnym ikonostasem wewnątrz. od 1951 r. użytkowana jako kościół parafialny rzymsko-katolicki pw. Matki Bożej Częstochowskiej, oraz kaplica greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy, drewniana, zbudowana w 1787 z fundacji tutejszego proboszcza ks. Czyrniańskiego, z kompletnym ikonostasem wewnątrz.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...