Wierchomla Mała

Na terenie połemkowskiej wioski Wierchomla Mała położonej w źródłowej części doliny Wierchomlanki znajduje się jedna z największych stacji narciarskich w Beskidzie Sądeckim. Powstała w latach dziewięćdziesiątych XX w. w oparciu o wyciąg krzesełkowy (4-osobowy) i trasę zjazdową na bezleśnym północno-zachodnim stoku opadającym spod grzbietu Pusta Wielka – Bacówka nad Wierchomlą (długość głównego wyciągu – 1600 m). Obecnie po wybudowaniu kompleksu narciarskiego w Szczawniku – stanowi zachodnią (starszą) część kompleksowej Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla. Jest zaliczana do czołówki najnowocześniejszych i najdynamiczniej rozwijających się ośrodków narciarskich w Polsce. Zajmuje łączną powierzchnię ponad 100 ha i jako pierwsza w Polsce zapewniła połączenie dwóch miejscowości systemem wyciągów Wierchomlę i Muszynę – Szczawnik. Śnieg utrzymuje się tu od listopada do kwietnia, a temperatura jest o 4 stopnie niższa, niż w pobliskich miejscowościach.
Miłośnicy narciarstwa mają do dyspozycji urozmaicone trasy, szerokie stoki i urozmaiconą, dość nowoczesną infrastrukturę – łącznie 2 wyciągi krzesełkowe (poczwórne), 9 wyciągów orczykowych różnej długości, 6 km oświetlonych tras. Łączna przepustowość wyciągów wynosi 11 tysięcy osób na godzinę. Przy dolnej stacji wyciągu w Wierchomli Małej jest m.in. wypożyczalnia i przechowalnia sprzętu i serwis narciarski, licencjonowana szkoła i przedszkole narciarskie, dyżurka GOPR, zaplecze gastronomiczne, a w pobliżu czynne zimą kwatery i pensjonaty. Kilkaset metrów poniżej, w rozszerzeniu doliny, znajduje się duży parking.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...