Wierchomla Mała

Na terenie połemkowskiej wioski Wierchomla Mała położonej w źródłowej części doliny Wierchomlanki znajduje się jedna z największych stacji narciarskich w Beskidzie Sądeckim. Powstała w latach dziewięćdziesiątych XX w. w oparciu o wyciąg krzesełkowy (4-osobowy) i trasę zjazdową na bezleśnym północno-zachodnim stoku opadającym spod grzbietu Pusta Wielka – Bacówka nad Wierchomlą (długość głównego wyciągu – 1600 m). Obecnie po wybudowaniu kompleksu narciarskiego w Szczawniku – stanowi zachodnią (starszą) część kompleksowej Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla. Jest zaliczana do czołówki najnowocześniejszych i najdynamiczniej rozwijających się ośrodków narciarskich w Polsce. Zajmuje łączną powierzchnię ponad 100 ha i jako pierwsza w Polsce zapewniła połączenie dwóch miejscowości systemem wyciągów Wierchomlę i Muszynę – Szczawnik. Śnieg utrzymuje się tu od listopada do kwietnia, a temperatura jest o 4 stopnie niższa, niż w pobliskich miejscowościach.
Miłośnicy narciarstwa mają do dyspozycji urozmaicone trasy, szerokie stoki i urozmaiconą, dość nowoczesną infrastrukturę – łącznie 2 wyciągi krzesełkowe (poczwórne), 9 wyciągów orczykowych różnej długości, 6 km oświetlonych tras. Łączna przepustowość wyciągów wynosi 11 tysięcy osób na godzinę. Przy dolnej stacji wyciągu w Wierchomli Małej jest m.in. wypożyczalnia i przechowalnia sprzętu i serwis narciarski, licencjonowana szkoła i przedszkole narciarskie, dyżurka GOPR, zaplecze gastronomiczne, a w pobliżu czynne zimą kwatery i pensjonaty. Kilkaset metrów poniżej, w rozszerzeniu doliny, znajduje się duży parking.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......