Niemcowa

49°26'43"N 20°38'47"E (49.445284, 20.646535)
984 m n. p. m.
Niemcowa (1001 m n.p.m.) jest kulminacją zwornikową w grzbiecie odchodzącym na wschód od Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m.). Rozchodzą się tu grzbiety boczne nad Rytro i nad Piwniczną. Większość map podaje wysokość 963 m n.p.m., ale niektóre publikacje odnoszą nazwę Niemcowa do wyrazistego wierzchołka 1001 m n.p.m. położonego bardziej na południe, ponad osiedlem Trześniowy Groń. Tę nazwę odnosi się także do polany grzbietowej i znajdującego się kiedyś na niej osiedla – na północny-wschód od odejmującej sam zwornik grzbietów polany Kramarka. Teren polany znajduje się w granicach dwóch gmin – Rytro i Piwniczna i granica administracyjna przebiega tu jej środkiem. Na skrajach polana zaczyna zarastać młodym lasem. Wschodnia część polany opada do źródłowego kotła doliny Młodowskiego Potoku. Obecnie z osiedla pozostało tylko jedno gospodarstwo rolne, pana Wielochy (przy czerwonym sszlaku w kierunku Rytra), który gospodaruje tutaj latem, a na zimę wraca do Rytra. W górnej części polany, pod lasem, działała dawniej szkoła na Niemcowej, obecnie obok jej ruin znajduje się obelisk z tablicą pamiątkową wspominająca dzielnych nauczycieli „Szkoły nad obłokami” (w nawiązaniu do opisującej ją znanej książki Marii Kownackiej pod tym samym tytułem).
W pobliżu, wśród łąk i zagajników zaobserwować można już tylko pozostałości piwnic po innych domach osiedla oraz zarośnięte borowinami kopce kamieni zbieranych z pól. W latach osiemdziesiątych XX wieku powstał o Niemcowej film dokumentalny i kilka audycji radiowych.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...