Niemcowa

49°26'43"N 20°38'47"E (49.445284, 20.646535)
984 m n. p. m.
Niemcowa (1001 m n.p.m.) jest kulminacją zwornikową w grzbiecie odchodzącym na wschód od Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m.). Rozchodzą się tu grzbiety boczne nad Rytro i nad Piwniczną. Większość map podaje wysokość 963 m n.p.m., ale niektóre publikacje odnoszą nazwę Niemcowa do wyrazistego wierzchołka 1001 m n.p.m. położonego bardziej na południe, ponad osiedlem Trześniowy Groń. Tę nazwę odnosi się także do polany grzbietowej i znajdującego się kiedyś na niej osiedla – na północny-wschód od odejmującej sam zwornik grzbietów polany Kramarka. Teren polany znajduje się w granicach dwóch gmin – Rytro i Piwniczna i granica administracyjna przebiega tu jej środkiem. Na skrajach polana zaczyna zarastać młodym lasem. Wschodnia część polany opada do źródłowego kotła doliny Młodowskiego Potoku. Obecnie z osiedla pozostało tylko jedno gospodarstwo rolne, pana Wielochy (przy czerwonym sszlaku w kierunku Rytra), który gospodaruje tutaj latem, a na zimę wraca do Rytra. W górnej części polany, pod lasem, działała dawniej szkoła na Niemcowej, obecnie obok jej ruin znajduje się obelisk z tablicą pamiątkową wspominająca dzielnych nauczycieli „Szkoły nad obłokami” (w nawiązaniu do opisującej ją znanej książki Marii Kownackiej pod tym samym tytułem).
W pobliżu, wśród łąk i zagajników zaobserwować można już tylko pozostałości piwnic po innych domach osiedla oraz zarośnięte borowinami kopce kamieni zbieranych z pól. W latach osiemdziesiątych XX wieku powstał o Niemcowej film dokumentalny i kilka audycji radiowych.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......