Luboń Wielki

49°39'09"N 19°59'38"E (49.652536, 19.993901)
1011 m n. p. m.

Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem powiatu myślenickiego. Wierzchołek znajduje się na granicy Rabki i Tenczyna i słynie z kilku krajoznawczych ciekawostek. Pierwszą z nich jest rozległa panorama. Widać stąd Zembolową, Kotoń, rozległą dolinę Raby, Pasmo Łysiny w całej okazałości (w tle wierzchołka Strzebla), garby Pogórza Wielickiego oraz odległe wzgórza Bramy Krakowskiej i próg Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wschodnia część panoramy, chowająca się za las pod szczytem, obejmuje Grodzisko, Ciecień z Wierzbanowską Górą i klasyczne, wyspowe góry: Lubogoszcz, Śnieżnicę (na dalszym planie Kostrza) i Ćwilin. Spod szczytu otwiera się też widok na południowy zachód, w kierunku Babiej Góry.
Dogodne położenie, bliskość Rabki, znanego kurortu, oraz walory widokowe spowodowały, że oddział PTT w Rabce wybudował tu w 1931 r. schronisko, o unikatowych rozwiązaniach architektonicznych. Piętro niewielkiego budynku, z racji wyglądu nazywanego „domkiem Baby Jagi”, obejmuje salę sypialną z 20 miejscami i oknami na cztery strony świata. Obok schroniska stoi wieża przekaźnika telewizyjnego, wybudowana w 1961 r. – widoczna z dużej odległości stanowi rozpoznawalną cechę Lubonia Wielkiego.
W 1970 r. na południowych stokach góry utworzono rezerwat przyrody nieożywionej „Luboń Wielki” (12 ha), obejmujący obszar osuwiska, w tym ściany skalne, jaskinie szczelinowe, rozpadliny i unikatowe gołoborze. Prowadzi przez niego żółty szlak turystyczny, którego najciekawszy odcinek nosi nazwę „Perci Borkowskiego”.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...