Królowa Rówień

49°14'57"N 20°00'26"E (49.249213, 20.007298)
1562 m n. p. m.
Królowa Rówień znajduje się na północno-wschodnich stokach Kopy Magury (1704 m n.p.m.) i na wschodnich stokach Małej Królowej Kopy (1577 m n.p.m.).
Na Królowej Równi, przy szlaku, w miejscu, gdzie zaczyna się zejście na Halę Gąsienicową, znajdowało się schronisko Króla Wojcieszka, wybudowane w 1927 r. Zostało ono postawione nielegalnie, wbrew zakazom Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz Towarzystwa Tatrzańskiego. Stanisław Król Wojcieszek (Wojciaszek) z Zubsuchego zignorował zakazy i podstępem uzyskał zezwolenie na budowę. Ze względu na niewielką odległość od Hali Gąsienicowej z obiektu tego korzystało niewielu turystów. W 1928 r. starostwo nowotarskie wydało nakaz rozebrania schroniska, który został wykonany. Wywołało to sprzeciw góralskiej społeczności. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, chcąc załagodzić sytuację, postanowiło wspomóc materialnie Stanisława Króla Wojcieszka, który był inwalidą. Odkupiło od niego materiał budowlany z rozebranego schroniska oraz udzieliło mu koncesji na prowadzenie wyszynku w Zakopanem.
Narciarze, którzy chcą wrócić z Hali Gąsienicowej do Kuźnic, mogą skorzystać z nartostrady, prowadzącej z Królowej Równi przez Dolinę Olczyską i Nosalową Przełęcz. Aby trafić na początek trasy, należy przejść fragmentem niebieskiego szlaku w stronę Kuźnic. Na Królowej Równi odgałęzia się nartostrada, która w początkowym odcinku prowadzi grzbietem oddzielającym Dolinę Suchej Wody Gąsienicowej od Doliny Olczyskiej. Trasa zaczyna się w kosówkach i odnalezienie jej przy niezbyt dobrej widoczności i nieprzetartym śladzie może nastręczać pewne trudności. W orientacji mają pomóc wbite w śnieg tyczki. Nartostrada ta jest otwarta przy dużej pokrywie śnieżnej. Przy złych warunkach może być zagrożona lawinami, gdyż w lesie przecina Siklawiczny Żleb, opadający z Wielkiej Królowej Kopy. W przypadku wyjątkowo niekorzystnych warunków lawinowych zaleca się powrót dłuższym, ale bezpieczniejszym szlakiem do Brzezin.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...