Chatka pod Niemcową

Trześniowy Groń
49°26'28"N 20°38'48"E (49.441208, 20.64688)
921 m n. p. m.
Chatka pod Niemcową jest to tradycyjna nazwa prywatnego schroniska na Trześniowym Groniu. Znajduje się ono na stokowej łące, po wschodniej stronie grzbietu Niemcowej (1001 m n.p.m.). Od szlaku czerwonego na zachodnim skraju grzbietowej polany Krmarka prowadzi tu na południe dróżka ze „szlakiem chatkowym”, która w 5 minut sprowadza do tego sympatycznego obiektu i ciekawego (dla krakowskiego środowiska turystycznego, wręcz „kultowego”) miejsca.
Schronisko funkcjonuje w jednej z opuszczonych i zaadaptowanych zagród (dom i stodoła) osiedla Trześniowy Groń. Odkryte w latach siedemdziesiątych przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, zostało kupione przez BPiT Almatur i przekazane do prowadzenia przewodnikom z SKPG jako chatka studencka. Na tych zasadach obiekt funkcjonował blisko 20 lat, lecz w końcem lat osiemdziesiątych został wykupiony przez osobę prywatną i jest prowadzany jako sezonowe schronisko (czynne w weekendy, wakacje, ferie itp.). Przyjmuje zarówno indywidualnych turystów jak i grupy zorganizowane, a obsługa stara się, w miarę możliwości, zachować atmosferę dawnej chatki studenckiej. Miejsca noclegowe są w salach zbiorowych na piętrowych pryczach. Jeśli wędrujemy w weekend lub w lecie, chatka na pewno będzie czynna a gospodarz ugości nas herbatą. Spod chatki jest wspaniały widok przez obniżenie doliny Czercza i dolinę Popradu na część Pasma Jaworzyny Krynickiej z dominującym gniazdem Pustej Wielkiej.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...