Chatka pod Niemcową

Trześniowy Groń
49°26'28"N 20°38'48"E (49.441208, 20.64688)
921 m n. p. m.
Chatka pod Niemcową jest to tradycyjna nazwa prywatnego schroniska na Trześniowym Groniu. Znajduje się ono na stokowej łące, po wschodniej stronie grzbietu Niemcowej (1001 m n.p.m.). Od szlaku czerwonego na zachodnim skraju grzbietowej polany Krmarka prowadzi tu na południe dróżka ze „szlakiem chatkowym”, która w 5 minut sprowadza do tego sympatycznego obiektu i ciekawego (dla krakowskiego środowiska turystycznego, wręcz „kultowego”) miejsca.
Schronisko funkcjonuje w jednej z opuszczonych i zaadaptowanych zagród (dom i stodoła) osiedla Trześniowy Groń. Odkryte w latach siedemdziesiątych przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, zostało kupione przez BPiT Almatur i przekazane do prowadzenia przewodnikom z SKPG jako chatka studencka. Na tych zasadach obiekt funkcjonował blisko 20 lat, lecz w końcem lat osiemdziesiątych został wykupiony przez osobę prywatną i jest prowadzany jako sezonowe schronisko (czynne w weekendy, wakacje, ferie itp.). Przyjmuje zarówno indywidualnych turystów jak i grupy zorganizowane, a obsługa stara się, w miarę możliwości, zachować atmosferę dawnej chatki studenckiej. Miejsca noclegowe są w salach zbiorowych na piętrowych pryczach. Jeśli wędrujemy w weekend lub w lecie, chatka na pewno będzie czynna a gospodarz ugości nas herbatą. Spod chatki jest wspaniały widok przez obniżenie doliny Czercza i dolinę Popradu na część Pasma Jaworzyny Krynickiej z dominującym gniazdem Pustej Wielkiej.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......