Malnik

49°20'57"N 20°55'03"E (49.349181, 20.917613)
718 m n. p. m.
Wyraźny szczyt Malnik (725 m n.p.m.) znajduje się w północno-zachodniej części Pasma Zimnego i Dubnego (Gór Leluchowskich), w bocznym grzbiecie, który od kulminacji Czarne Garby (830 m n.p.m.) odgałęzia się w kierunku zachodnim i właśnie poprzez Malnik (725 m n.p.m.) opada do Muszyny. Północne stoki grzbietu obniżają się do doliny potoku Wilcze (dopływ Muszynki), a południowe do doliny Potoku Podgórnego (dopływu Popradu).
W odróżnieniu od większości wzniesień Gór Leluchowskich, grzbiet Malnika (725 m n.p.m.) jest w większości bezleśny i pokryty łąkami. Dzięki temu rozciągają się stąd szerokie widoki – głównie na zachód, na Muszynę, zakole doliny Popradu, a za nim Wielką Polanę (794 m n.p.m.), Magurę Kurczewską (894 m n.p.m.) i wzgórza Lubowlańskiej Wierchowiny na Słowacji. Na północ, poprzez dolinę Muszynki widać grzbiety opadające na południe z rejonu Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) i Runka (1080 m n.p.m.) (otoczenie doliny Szczawnika oraz Jastrzębika). Po północno-zachodniej stronie wierzchołka Malnika znajduje się okazała wieża przekaźnikowa (telekomunikacyjna) widoczna również w dalszych panoramach.
Grzbietem Malnika, przez wydłużoną podszczytową polanę prowadzi żółty szlak turystyczny z Muszyny na Dubne (904 m n.p.m.) i dalej przez Wojkową i grzbiet graniczny aż do Muszynki.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...