Malnik

49°20'57"N 20°55'03"E (49.349181, 20.917613)
718 m n. p. m.
Wyraźny szczyt Malnik (725 m n.p.m.) znajduje się w północno-zachodniej części Pasma Zimnego i Dubnego (Gór Leluchowskich), w bocznym grzbiecie, który od kulminacji Czarne Garby (830 m n.p.m.) odgałęzia się w kierunku zachodnim i właśnie poprzez Malnik (725 m n.p.m.) opada do Muszyny. Północne stoki grzbietu obniżają się do doliny potoku Wilcze (dopływ Muszynki), a południowe do doliny Potoku Podgórnego (dopływu Popradu).
W odróżnieniu od większości wzniesień Gór Leluchowskich, grzbiet Malnika (725 m n.p.m.) jest w większości bezleśny i pokryty łąkami. Dzięki temu rozciągają się stąd szerokie widoki – głównie na zachód, na Muszynę, zakole doliny Popradu, a za nim Wielką Polanę (794 m n.p.m.), Magurę Kurczewską (894 m n.p.m.) i wzgórza Lubowlańskiej Wierchowiny na Słowacji. Na północ, poprzez dolinę Muszynki widać grzbiety opadające na południe z rejonu Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) i Runka (1080 m n.p.m.) (otoczenie doliny Szczawnika oraz Jastrzębika). Po północno-zachodniej stronie wierzchołka Malnika znajduje się okazała wieża przekaźnikowa (telekomunikacyjna) widoczna również w dalszych panoramach.
Grzbietem Malnika, przez wydłużoną podszczytową polanę prowadzi żółty szlak turystyczny z Muszyny na Dubne (904 m n.p.m.) i dalej przez Wojkową i grzbiet graniczny aż do Muszynki.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......