Kasprowa Polana

49°15'24"N 19°58'35"E (49.256712, 19.9766)
1168 m n. p. m.
Kasprowa Polana znajduje się w dolnej części w Dolinie Kasprowej nad prawym brzegiem Kasprowego Potoku, na wysokości ok. 1180-1210 m n.p.m.
W Dolinie Kasprowej, na południe od Kasprowej Polany znajduje się Jaskinia Kasprowa określana też bywa jako Niżnia Kasprowa Jaskinia, a przez górali była nazywana Dziurą za Polaną. Wejście znajduje się w Dolinie Kasprowej u podnóży Zawracika Kasprowego. Z jaskinią tą związana jest stara góralska legenda o złotej kaczce, która pływa po podziemnym jeziorku i znosi złote jajka. Pierwsze pisemne wzmianki o tej jaskini pochodzą z 1849 r., a ich autorem jest Ludwik Zejszner. Jej wnętrze badali Jan Gwalbert Pawlikowski, Mariusz Zaruski, Mieczysław Świerz oraz Tadeusz i Stefan Zwolińscy. Najdalsze partie jaskini bywają często zalane wodą i wymagają użycia sprzętu do nurkowania. Jaskinia nie jest udostępniona do zwiedzania.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...