Kasprowa Polana

49°15'24"N 19°58'35"E (49.256712, 19.9766)
1168 m n. p. m.
Kasprowa Polana znajduje się w dolnej części w Dolinie Kasprowej nad prawym brzegiem Kasprowego Potoku, na wysokości ok. 1180-1210 m n.p.m.
W Dolinie Kasprowej, na południe od Kasprowej Polany znajduje się Jaskinia Kasprowa określana też bywa jako Niżnia Kasprowa Jaskinia, a przez górali była nazywana Dziurą za Polaną. Wejście znajduje się w Dolinie Kasprowej u podnóży Zawracika Kasprowego. Z jaskinią tą związana jest stara góralska legenda o złotej kaczce, która pływa po podziemnym jeziorku i znosi złote jajka. Pierwsze pisemne wzmianki o tej jaskini pochodzą z 1849 r., a ich autorem jest Ludwik Zejszner. Jej wnętrze badali Jan Gwalbert Pawlikowski, Mariusz Zaruski, Mieczysław Świerz oraz Tadeusz i Stefan Zwolińscy. Najdalsze partie jaskini bywają często zalane wodą i wymagają użycia sprzętu do nurkowania. Jaskinia nie jest udostępniona do zwiedzania.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......