Polana Paszkowa

49°29'13"N 20°37'30"E (49.487076, 20.625221)
699 m n. p. m.
Polana Paszkowa położona jest we wschodniej części grzbietu odchodzącego od Prehyby (1175 m n.p.m.) na północny-wschód, w stronę Barcic. Polana ma nieregularny kształt i wiele zaułków, a jej główna część opada po stoku w kierunku północnym. W dolnej części polany ma źródła Grabowski Potoku, wpadający do Popradu pomiędzy Rytrem a Barcicami. Administracyjnie należy do Barcic. Polana nie jest już użytkowana gospodarczo, jednak nie jest także sztucznie zalesiana. Dzięki temu rozciągają się z niej szerokie widoki na Kotlinę Sądecką, Beskid Wyspowy i zachodnią część Pasma Jaworzyny Krynickiej. Na polanie znajduje się stanowisko rzadkiego w Polsce gatunku rośliny – koniczyny pannońskiej.
W górnym końcu polany znajdują się ławki dla turystów oraz węzeł szlaków. Żółto znakowana ścieżka z Rytra dochodzi tu do szlaku zielonego z Barcic na Wdżary Niżne (i dalej na Prehybę).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...