Dwór Bednarskich w Stadnikach

Stadniki
49°53'10"N 20°09'52"E (49.886385, 20.164633)
241 m n. p. m.

We wschodniej części wsi znajduje się zespół dworski, wybudowany przez rodzinę Bednarskich w okresie międzywojennym. Stylowy dwór pochodzi z 1922 r. Zachował się tu praktycznie komplet budynków gospodarczych: stodoła, stajnia, spichlerz i kuźnia. Na zapleczu dworu pozostałości krajobrazowego parku.
Stadniki to wieś o średniowiecznej metryce, gniazdo znanego rodu Stadnickich. W swej historii stanowiły własność szlachecką, istniał tu dwór i folwark. Obecnie na terenie miejscowości znajdują się dwa zespoły dworskie. W zachodniej części wsi, przy drodze do Skrzynki stoi dwór „Krzyworzeka” z przełomu XIX i XX w., z zachowaną oborą z końca XIX w. Według przypuszczeń, stoi on na fundamentach dawnego dworu z okresu feudalnego.
Stadniki słyną z wybudowanego w latach 1946–1948 Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów, które znajduje się pośrodku miejscowości. Przy klasztorze znajduje się niewielkie muzeum misyjne, a w okresie Wielkiego Postu organizowane są misteria Męki Pańskiej.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...