Dwór Bednarskich w Stadnikach

Stadniki
49°53'10"N 20°09'52"E (49.886385, 20.164633)
241 m n. p. m.

We wschodniej części wsi znajduje się zespół dworski, wybudowany przez rodzinę Bednarskich w okresie międzywojennym. Stylowy dwór pochodzi z 1922 r. Zachował się tu praktycznie komplet budynków gospodarczych: stodoła, stajnia, spichlerz i kuźnia. Na zapleczu dworu pozostałości krajobrazowego parku.
Stadniki to wieś o średniowiecznej metryce, gniazdo znanego rodu Stadnickich. W swej historii stanowiły własność szlachecką, istniał tu dwór i folwark. Obecnie na terenie miejscowości znajdują się dwa zespoły dworskie. W zachodniej części wsi, przy drodze do Skrzynki stoi dwór „Krzyworzeka” z przełomu XIX i XX w., z zachowaną oborą z końca XIX w. Według przypuszczeń, stoi on na fundamentach dawnego dworu z okresu feudalnego.
Stadniki słyną z wybudowanego w latach 1946–1948 Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów, które znajduje się pośrodku miejscowości. Przy klasztorze znajduje się niewielkie muzeum misyjne, a w okresie Wielkiego Postu organizowane są misteria Męki Pańskiej.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......