Głęboki Jar

49°30'36"N 20°41'44"E (49.510271, 20.695668)
423 m n. p. m.
Dolina Życzanowskiego Potoku jest bardzo głęboko wcięta, porasta ją stary, dorodny i mocno eksploatowany las. Na potoku są wysokie progi skalne (szypoty). W środkowym biegu potok, na długości 1 km i powierzchni 7 ha koryto potoku, płynącego skalistym wąwozem, tworzy przepiękny przełom o głębokości od kilku do kilkunastu metrów i szerokości w części dennej od 5 do 10 metrów oraz od kilkunastu do 50 metrów w części górnej. Ściany wąwozu tworzą atrakcyjne pod względem krajobrazowym urwiska i występy skalne.
Przełom Potoku Życzanowskiego zwany jest Głębokim Jarem. Od 1998 r. jest on pomnikiem przyrody. Porastający zbocza piękny drzewostan bukowo-jodłowym liczy ponad 80 lat. Występują tu rzadkie gatunki roślin, m.in. przetacznik pokrzywolistny, gatunek znany w Polsce zaledwie z kilku miejsc w Pieninach i Beskidzie Sądeckim.
Potok Życzanowski (błędnie zwany też Potokiem Rzeczanowskim lub Rzyczanowskim) jest prawobrzeżnym dopływem Popradu, mający swe źródła na wysokości 800 m n.p.m., na wschodnich stokach Makowicy (948 m n.p.m.), w północno-zachodniej części Pasma Jaworzyny Krynickiej. Początkowo potok płynie w kierunku północnym, następnie przybiera kierunek zachodni, zbierając cieki wodne spływające ze stoków Ostrej (834 m n.p.m.), Wilczych Dołów (780 m n.p.m.), Nad Garbem (781 m n.p.m.), Wysokiego Gronia (692 m n.p.m.) i północno-zachodnich stoków Makowicy (948 m n.p.m.). Po przepłynięciu 5 kilometrów uchodzi do Popradu niespełna 3 km na północ od Rytra.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...