Ruiny zamku Rożenów w Rożnowie

Rożnów
49°46'04"N 20°41'07"E (49.76784, 20.685295)
308 m n. p. m.

Ruiny zamku Rożenów w Rożnowie stoją na wąskiej szyi cypla oblanego przez wody Dunajca. Najprawdopodobniej budowla została wzniesiona przez ojca Piotra i Klemensa Rożenów herbu Gryf między 1336 a 1370 r. w miejsce starszej strażnicy, należącej do Gryfitów. Dobrze dobrane miejsce na wysokim wzniesieniu podnosiło walory obronne oraz umożliwiało pełną obserwację dna doliny Dunajca. Na początku XV w. zamek przejęli Kurowscy, następnie, w 1426 r. odkupił go Zawisza Czarny, który najprawdopodobniej na zamku pojął za żonę córkę Piotra Rożena. Słynny polski rycerz zginął w bitwie z Turkami pod Golubem dwa lata później. Za sprawą ożenku wnuczki Zawiszy, na początku XV w. majątek przeszedł do rodziny Tarnowskich, którzy podniszczony zamek opuścili.
Zamek prezentował skromne, ale regularne założenie o zarysie prostokąta o wymiarach 44 na 22 m. Składał się z domu mieszkalnego i dziedzińczyka otoczonego murem. Od strony południowo-zachodniej znajdowała się brama, do której prowadził mostek przerzucony nad fosą, a od północnego-wschodu mógł zostać z czasem dobudowany półkolisty taras artyleryjski, co można wyczytać z ukształtowania terenu.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...