Ruiny zamku Rożenów w Rożnowie

Rożnów
49°46'04"N 20°41'07"E (49.76784, 20.685295)
308 m n. p. m.

Ruiny zamku Rożenów w Rożnowie stoją na wąskiej szyi cypla oblanego przez wody Dunajca. Najprawdopodobniej budowla została wzniesiona przez ojca Piotra i Klemensa Rożenów herbu Gryf między 1336 a 1370 r. w miejsce starszej strażnicy, należącej do Gryfitów. Dobrze dobrane miejsce na wysokim wzniesieniu podnosiło walory obronne oraz umożliwiało pełną obserwację dna doliny Dunajca. Na początku XV w. zamek przejęli Kurowscy, następnie, w 1426 r. odkupił go Zawisza Czarny, który najprawdopodobniej na zamku pojął za żonę córkę Piotra Rożena. Słynny polski rycerz zginął w bitwie z Turkami pod Golubem dwa lata później. Za sprawą ożenku wnuczki Zawiszy, na początku XV w. majątek przeszedł do rodziny Tarnowskich, którzy podniszczony zamek opuścili.
Zamek prezentował skromne, ale regularne założenie o zarysie prostokąta o wymiarach 44 na 22 m. Składał się z domu mieszkalnego i dziedzińczyka otoczonego murem. Od strony południowo-zachodniej znajdowała się brama, do której prowadził mostek przerzucony nad fosą, a od północnego-wschodu mógł zostać z czasem dobudowany półkolisty taras artyleryjski, co można wyczytać z ukształtowania terenu.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......