Zespół parkowo-pałacowy w Osieku

Osiek
49°57'35"N 19°14'15"E (49.959748, 19.237527)
255 m n. p. m.

Zespół parkowo-pałacowy (pałac Rudzińskich) w Osieku powstał na terenie drewnianego fortalicjum wymienianego w dokumencie z 1672 r. W drugiej połowie XVIII w. hrabina Branicka zbudowała barokową rezydencję magnacką na wzmocnionym przez wbijanie piętnastometrowej długości dębowych pali w bagnisty teren. W 1784 r. osiecki majątek kupił baron Karol Wacław Larisch i przekształcił rezydencję w klasycystyczny pałac. Obecny kształt pałacu jest efektem kolejnej przebudowy, dokonanej przez syna barona, Karola Józef Larischa zafascynowanego kulturą orientalną, najprawdopodobniej w 1835 r., według projektów włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego, w stylu mauretańskim. Pałac ma dwie kondygnacje (drugą dobudowano w połowie XIX w.) i dwie wieże z cebulastymi hełmami. Ściany i sufity wnętrz pokryte są w całości misternymi malowidłami i mozaikami w błękitno-białej tonacji. Dekoracje mają motywy geometryczne i roślinne. Ozdobą pałacu są: najpiękniej udekorowana w Polsce sala mauretańska (sala balowa) oraz kaplica i wspaniały drewniany westybul.
Wokół pałacu rozmieszczone są klasycystyczne i neogotyckie zabudowania mieszkalne i gospodarcze: Kasztel, Dom Sędziego i Ogrody (w tym neogotycka oficyna z basztą z 1843 r.). Wszystkie budynki położone są w malowniczym parku, w otoczeniu jezior. Pałac był w posiadaniu rodziny Larischów niemal do końca XIX w. W 1885 r. zaniedbaną i zadłużoną posiadłość wykupił baron Oskar von Rudziński i przywrócił jej dawny blask. W latach 1919–1940 pałacem zarządzali jego synowie. W czasie II wojny światowej majątek przejęli Niemcy zmuszając Rudzińskich do opuszczenia Osieka. Po 1945 r. majątek został znacjonalizowany, a Rudzińskim za czasów PRL nadano zakaz zbliżania się do posiadłości na odległość 30 km. Rodzina Rudzińskich odzyskała pałac oraz budynki gospodarcze w styczniu 2009 r. Obecnym właścicielem pałacu jest wychowany w Osieku Maciej Rudziński, ostatni z rodu Rudzińskich. We wnętrzach pałacu znajduje się niewielkie prywatne muzeum rodu Rudzińskich.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...