Zespół parkowo-pałacowy w Osieku

Osiek
49°57'35"N 19°14'15"E (49.959748, 19.237527)
255 m n. p. m.

Zespół parkowo-pałacowy (pałac Rudzińskich) w Osieku powstał na terenie drewnianego fortalicjum wymienianego w dokumencie z 1672 r. W drugiej połowie XVIII w. hrabina Branicka zbudowała barokową rezydencję magnacką na wzmocnionym przez wbijanie piętnastometrowej długości dębowych pali w bagnisty teren. W 1784 r. osiecki majątek kupił baron Karol Wacław Larisch i przekształcił rezydencję w klasycystyczny pałac. Obecny kształt pałacu jest efektem kolejnej przebudowy, dokonanej przez syna barona, Karola Józef Larischa zafascynowanego kulturą orientalną, najprawdopodobniej w 1835 r., według projektów włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego, w stylu mauretańskim. Pałac ma dwie kondygnacje (drugą dobudowano w połowie XIX w.) i dwie wieże z cebulastymi hełmami. Ściany i sufity wnętrz pokryte są w całości misternymi malowidłami i mozaikami w błękitno-białej tonacji. Dekoracje mają motywy geometryczne i roślinne. Ozdobą pałacu są: najpiękniej udekorowana w Polsce sala mauretańska (sala balowa) oraz kaplica i wspaniały drewniany westybul.
Wokół pałacu rozmieszczone są klasycystyczne i neogotyckie zabudowania mieszkalne i gospodarcze: Kasztel, Dom Sędziego i Ogrody (w tym neogotycka oficyna z basztą z 1843 r.). Wszystkie budynki położone są w malowniczym parku, w otoczeniu jezior. Pałac był w posiadaniu rodziny Larischów niemal do końca XIX w. W 1885 r. zaniedbaną i zadłużoną posiadłość wykupił baron Oskar von Rudziński i przywrócił jej dawny blask. W latach 1919–1940 pałacem zarządzali jego synowie. W czasie II wojny światowej majątek przejęli Niemcy zmuszając Rudzińskich do opuszczenia Osieka. Po 1945 r. majątek został znacjonalizowany, a Rudzińskim za czasów PRL nadano zakaz zbliżania się do posiadłości na odległość 30 km. Rodzina Rudzińskich odzyskała pałac oraz budynki gospodarcze w styczniu 2009 r. Obecnym właścicielem pałacu jest wychowany w Osieku Maciej Rudziński, ostatni z rodu Rudzińskich. We wnętrzach pałacu znajduje się niewielkie prywatne muzeum rodu Rudzińskich.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......