Paczółtowice

50°10'40"N 19°39'29"E (50.177857, 19.658098)
395 m n. p. m.
Paczółtowice, wieś w gminie Krzeszowice wymieniana jest w notatkach historycznych od 1335 r. Pierwotnie była własnością szlachecką a następnie duchowną. W pierwszej połowie XVI w. należała do Seweryna Bonera i Katarzyny Tęczyńskiej-Bonerowej. W 1578 r. Paczóltowice zakupił Feliks Czerski. Kolejnymi właścicielami byli Łaszczowie, od których w 1627 r. wieś przejął za długi kupiec krakowski Melchior Gerstman. Od niego wykupiła Paczółtowice Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa i przekazała karmelitom w Czernej.
Najcenniejszym zabytkiem Paczółtowic jest późnogotycki kościół zbudowany z drewna jodłowego o konstrukcji zrębowej. Kościół wzniesiono około 1510 r., prawdopodobnie jako drugi na tym samym miejscu. W XVIII w. dobudowano wieżę i zakrystię. Wewnątrz zachowała się fragmentarycznie polichromia z XVII w. ze scenami Męki Pańskiej. W ołtarzu głównym z 1604 r. znajduje się obraz Matki Bożej Apokaliptycznej na tle krzewu gorejącego. Jest to dawna część środkowa tryptyku gotyckiego z około połowy XV w. Skrzydła tryptyku z obrazami św. Barbary i Katarzyny oraz Zwiastowania zostały oddzielnie zawieszone. Dwa boczne ołtarze pochodzą z początku XVIII w. W manierystycznym ołtarzu z około 1600 r. jest obraz św. Mikołaja, podobno pochodzący z Katedry Wawelskiej. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest późnogotycki krucyfiks z początku XVI w., wcześniej umieszczony na belce tęczowej kościoła oraz obraz Chrystusa Frasobliwego z Matką Bożą Bolesną, św. Stanisławem Biskupem i Szczepanem (obydwa pochodzące z początku XVI w.). W Paczółtowickiem kościele można również podziwiać przedmioty z czarnego marmuru dębnickiego wykonane przez warsztat grawerów Zielaskich z Dębnika w drugiej połowy XVII w. Do tych wyrobów należą m.in. lichtarz na paschał, antepedium ołtarza głównego i epitafium Adama Negowicza, jednego z czołowych kamieniarzy warsztatu dębnickiego.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...