Paczółtowice

50°10'40"N 19°39'29"E (50.177857, 19.658098)
395 m n. p. m.
Paczółtowice, wieś w gminie Krzeszowice wymieniana jest w notatkach historycznych od 1335 r. Pierwotnie była własnością szlachecką a następnie duchowną. W pierwszej połowie XVI w. należała do Seweryna Bonera i Katarzyny Tęczyńskiej-Bonerowej. W 1578 r. Paczóltowice zakupił Feliks Czerski. Kolejnymi właścicielami byli Łaszczowie, od których w 1627 r. wieś przejął za długi kupiec krakowski Melchior Gerstman. Od niego wykupiła Paczółtowice Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa i przekazała karmelitom w Czernej.
Najcenniejszym zabytkiem Paczółtowic jest późnogotycki kościół zbudowany z drewna jodłowego o konstrukcji zrębowej. Kościół wzniesiono około 1510 r., prawdopodobnie jako drugi na tym samym miejscu. W XVIII w. dobudowano wieżę i zakrystię. Wewnątrz zachowała się fragmentarycznie polichromia z XVII w. ze scenami Męki Pańskiej. W ołtarzu głównym z 1604 r. znajduje się obraz Matki Bożej Apokaliptycznej na tle krzewu gorejącego. Jest to dawna część środkowa tryptyku gotyckiego z około połowy XV w. Skrzydła tryptyku z obrazami św. Barbary i Katarzyny oraz Zwiastowania zostały oddzielnie zawieszone. Dwa boczne ołtarze pochodzą z początku XVIII w. W manierystycznym ołtarzu z około 1600 r. jest obraz św. Mikołaja, podobno pochodzący z Katedry Wawelskiej. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest późnogotycki krucyfiks z początku XVI w., wcześniej umieszczony na belce tęczowej kościoła oraz obraz Chrystusa Frasobliwego z Matką Bożą Bolesną, św. Stanisławem Biskupem i Szczepanem (obydwa pochodzące z początku XVI w.). W Paczółtowickiem kościele można również podziwiać przedmioty z czarnego marmuru dębnickiego wykonane przez warsztat grawerów Zielaskich z Dębnika w drugiej połowy XVII w. Do tych wyrobów należą m.in. lichtarz na paschał, antepedium ołtarza głównego i epitafium Adama Negowicza, jednego z czołowych kamieniarzy warsztatu dębnickiego.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......