Skawinki

49°49'21"N 19°42'41"E (49.822582, 19.711396)
379 m n. p. m.

Sąsiadująca z Lanckoroną wieś Skawinki otrzymała przywilej lokacyjny od króla Kazimierza Wielkiego w 1359 r. Od początku istnienia aż do I rozbioru Polski (1772) była wsią królewską, wchodząca w skład starostwa lanckorońskiego. Podobnie jak wiele wsi dawnego starostwa, Skawinki po I rozbiorze dostały się pod zarząd austriacki, który odsprzedał je księżnej Franciszce Krasińskiej. Później Skawinki były w posiadaniu jej spadkobierców, a od 1889 do 1918 r. arcyksięcia Rainera Habsburga z Żywca. Dobra po Habsburgach przejęte przez Ziemski Bank Kredytowy we Lwowie odkupił dr Roman Abraham. W 1929 r. dwór w Skawinkach nabyła rodzina Grzybowskich. Zabudowania dawnego folwarku znajdują się w miejscu nazywanym Dwór. Obecnie właścicielami budynku dworu są bracia Grzybowscy.
Najcenniejszym zabytkiem Skawinek jest drewniany kościół parafialny św. Joachima. Zbudowany pierwotnie w Przytkowicach (na północ od Kalwarii Zebrzydowskiej) w 1733 r., na obecne miejsce został przeniesiony w latach 1962-1964. Kościół konstrukcji zrębowej, postawiony na planie krzyża greckiego, jest unikatowym przykładem zastosowania w drewnianej świątyni rozwiązania architektonicznego charakterystycznego dla kościoła murowanego. Świątynię w Skawinkach porównuje z budowlami Tylmana z Gameren, wybitnego architekta pochodzenia holenderskiego. Wyposażenie kościółka jest głównie barokowe. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Bożej Zwycięskiej.
W Skawinkach stoi ciekawa murowana kapliczka "Dzwonek" z początku XIX w.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...