Polana Mikołaj

49°49'18"N 19°54'58"E (49.821805, 19.916296)
483 m n. p. m.

Polana Mikołaj zajmuje płytką przełęcz pod szczytem Plebańskiej Góry (495 m n.p.m.). Stoi na niej kapliczka słupowa, murowana z kamienia, z obrazem św. Mikołaja. Wystawiona w 1782 r. przez pasterzy, była przebudowana w roku 1945. W latach okupacji było tu miejsce spotkań żołnierzy AK – wiosną 1944 r. na „Mikołaju” utworzono oddział partyzancki „Pościg”. Dziś jest to jedno z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców Myślenic.
Nieopodal polany (należy iść 100 m szlakiem czerwonym w stronę Myślenic, a następnie skręcić w poprzeczną drogę na południe) znajdują się nisze kilkunastohektarowego osuwiska, schodzącego aż do dna doliny Raby. Teren osuwiska jest pełen charakterystycznych garbów – jeden z nich tworzy zwałowisko bloków piaskowca. Pomiędzy nimi znajdują się wąskie szczeliny, tzw. Lisie Jamy. Garby oddzielają obniżenia o podmokłym dnie; podobno niegdyś były w nich niewielkie stawki. Z osuwiskiem związane są legendy o stojącym tu niegdyś kościółku, który zapadł się pod ziemię.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...