Polana Mikołaj

49°49'18"N 19°54'58"E (49.821805, 19.916296)
483 m n. p. m.

Polana Mikołaj zajmuje płytką przełęcz pod szczytem Plebańskiej Góry (495 m n.p.m.). Stoi na niej kapliczka słupowa, murowana z kamienia, z obrazem św. Mikołaja. Wystawiona w 1782 r. przez pasterzy, była przebudowana w roku 1945. W latach okupacji było tu miejsce spotkań żołnierzy AK – wiosną 1944 r. na „Mikołaju” utworzono oddział partyzancki „Pościg”. Dziś jest to jedno z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców Myślenic.
Nieopodal polany (należy iść 100 m szlakiem czerwonym w stronę Myślenic, a następnie skręcić w poprzeczną drogę na południe) znajdują się nisze kilkunastohektarowego osuwiska, schodzącego aż do dna doliny Raby. Teren osuwiska jest pełen charakterystycznych garbów – jeden z nich tworzy zwałowisko bloków piaskowca. Pomiędzy nimi znajdują się wąskie szczeliny, tzw. Lisie Jamy. Garby oddzielają obniżenia o podmokłym dnie; podobno niegdyś były w nich niewielkie stawki. Z osuwiskiem związane są legendy o stojącym tu niegdyś kościółku, który zapadł się pod ziemię.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......