Wola Krogulecka

49°30'43"N 20°40'13"E (49.512018, 20.670299)
485 m n. p. m.
Nieduża wioska Wola Krogulecka (około 420 mieszkańców, sołectwo) położona jest na bezleśnym zboczu kończącym ramię Ostra – Wilcze Doły – Wysoki Groń, po północnej stronie dolnego biegu Potoku Życzanowskiego. Zabudowa wsi rozciąga się na wysokości około 500 m n.p.m. ponad stokiem opadającym bezpośrednio do doliny Popradu. Teren wsi graniczy od zachodu z Barcicami, od wschodu z Żeleźnikową Małą, Bączą i Kuniną oraz Złotnem (gmina Nawojowa), a od południa z Życzanowem (część Rytra) i Suchą Strugą (gmina Rytro). Wola Krogulecka swymi granicami obejmuje też górną część doliny Potoku Życzanowskiego i stoki Makowicy (948 m n.p.m.).
Wieś Wola Krogulecka powstała na przełomie XVI i XVII w. (pierwsze wzmianki są w dokumentach z 1596 i 1629 r.). Należała do starostwa barcickiego i barcickiej parafii. W zachowanych tam dokumentach napotkamy również nazwy: Wola Kroguleska lub Krogulewska. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od nazwiska Krogulec. W XIX w., w czasach autonomii galicyjskiej była samodzielną gminą. Od 1933 r. była w gminie Stary Sącz, potem należała do Barcic, a od 1973 r. jest samodzielnym sołectwem.
Przez Wolę Krogulecką przechodzi szlak niebieski sprowadzający z Makowicy (948 m n.p.m.) do Barcic. Na północno-zachodnim krańcu wsi znajduje się dziewiętnastowieczna kaplica, spod której roztacza się widok na fragment doliny Popradu, na przeciwległy brzeg, na niewysokie już zbocza opadające z północno-wschodniej części Pasma Radziejowej (otoczenie doliny Przysietnicy).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...