Wola Krogulecka

49°30'43"N 20°40'13"E (49.512018, 20.670299)
485 m n. p. m.
Nieduża wioska Wola Krogulecka (około 420 mieszkańców, sołectwo) położona jest na bezleśnym zboczu kończącym ramię Ostra – Wilcze Doły – Wysoki Groń, po północnej stronie dolnego biegu Potoku Życzanowskiego. Zabudowa wsi rozciąga się na wysokości około 500 m n.p.m. ponad stokiem opadającym bezpośrednio do doliny Popradu. Teren wsi graniczy od zachodu z Barcicami, od wschodu z Żeleźnikową Małą, Bączą i Kuniną oraz Złotnem (gmina Nawojowa), a od południa z Życzanowem (część Rytra) i Suchą Strugą (gmina Rytro). Wola Krogulecka swymi granicami obejmuje też górną część doliny Potoku Życzanowskiego i stoki Makowicy (948 m n.p.m.).
Wieś Wola Krogulecka powstała na przełomie XVI i XVII w. (pierwsze wzmianki są w dokumentach z 1596 i 1629 r.). Należała do starostwa barcickiego i barcickiej parafii. W zachowanych tam dokumentach napotkamy również nazwy: Wola Kroguleska lub Krogulewska. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od nazwiska Krogulec. W XIX w., w czasach autonomii galicyjskiej była samodzielną gminą. Od 1933 r. była w gminie Stary Sącz, potem należała do Barcic, a od 1973 r. jest samodzielnym sołectwem.
Przez Wolę Krogulecką przechodzi szlak niebieski sprowadzający z Makowicy (948 m n.p.m.) do Barcic. Na północno-zachodnim krańcu wsi znajduje się dziewiętnastowieczna kaplica, spod której roztacza się widok na fragment doliny Popradu, na przeciwległy brzeg, na niewysokie już zbocza opadające z północno-wschodniej części Pasma Radziejowej (otoczenie doliny Przysietnicy).

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......