Danielki

49°31'14"N 19°45'05"E (49.520823, 19.751627)
853 m n. p. m.

Danielki są wyjątkowo malowniczo położonym na grzbiecie Pająków Wierchu (934 m n.p.m.) osiedlem góralskim. Na skraju łąk, po zachodniej stronie (przy szlaku) stoi murowana kaplica, a przy niej piękna kamienna pieta z 1749 r., wykonana w warsztacie białopotockim. Od 1989 r. we wrześniu przybywają tu pielgrzymi z całego regionu, gdyż Matka Boża Bolesna jest tu czczona jako patronka Orawy. W wybudowanej obok kaplicy eksponowany jest „orawski kamień” symbol tej ziemi poświęcony przez Jana Pawła II (zawieziony przez Orawiaków do Castel Gandolfo). W centrum osiedla jest kilka archaicznych drewnianych zagród oraz druga murowana kapliczka i drewniana dzwonnica loretańska z XIX w. W jednym domu oznakowany posterunek GOPR (mieszka tu ratownik).
Na wschód od osiedla Danielki położona jest jedna z najwyższych kulminacji polskiej Orawy Pająków Wierch (934 m n.p.m.). Z częściowo zalesionego, częściowo pokrytego łąkami rejonu wierzchołka są widoki na okoliczne grzbiety i doliny. Szlak przebiega na południe od szczytu.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...