Danielki

49°31'14"N 19°45'05"E (49.520823, 19.751627)
853 m n. p. m.

Danielki są wyjątkowo malowniczo położonym na grzbiecie Pająków Wierchu (934 m n.p.m.) osiedlem góralskim. Na skraju łąk, po zachodniej stronie (przy szlaku) stoi murowana kaplica, a przy niej piękna kamienna pieta z 1749 r., wykonana w warsztacie białopotockim. Od 1989 r. we wrześniu przybywają tu pielgrzymi z całego regionu, gdyż Matka Boża Bolesna jest tu czczona jako patronka Orawy. W wybudowanej obok kaplicy eksponowany jest „orawski kamień” symbol tej ziemi poświęcony przez Jana Pawła II (zawieziony przez Orawiaków do Castel Gandolfo). W centrum osiedla jest kilka archaicznych drewnianych zagród oraz druga murowana kapliczka i drewniana dzwonnica loretańska z XIX w. W jednym domu oznakowany posterunek GOPR (mieszka tu ratownik).
Na wschód od osiedla Danielki położona jest jedna z najwyższych kulminacji polskiej Orawy Pająków Wierch (934 m n.p.m.). Z częściowo zalesionego, częściowo pokrytego łąkami rejonu wierzchołka są widoki na okoliczne grzbiety i doliny. Szlak przebiega na południe od szczytu.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......