Przysietnica

49°30'41"N 20°36'45"E (49.511427, 20.612747)
406 m n. p. m.

Wieś Przysietnica ciągnie się w dolinie potoku Przysietnickiego, wśród połogich wzgórz północno-wschodniej części pasma Radziejowej, na południe od Starego Sącza, w gminie Stary Sącz. Centrum Przysietnicy położone jest na wysokości od 360 m n.p.m. i znajduje się 3–4 km w głębi doliny (od jej ujścia do Popradu).
Historia wsi sięga prawdopodobnie XIII w., gdyż wymieniona w dokumencie księżnej Kingi z 1280 r. wieś Presecznica utożsamiana jest z obecną Przysietnicą. Obecna nazwa wsi ustaliła się dopiero w XVIII w. Ma pochodzić od przesieków leśnych, ewentualnie od doliny, która przecina góry. Ciekawostką jest, że etymologia ludowa łączy nazwę wsi z „sietniakami” – lekko niedorozwiniętymi, często ociężałymi i leniwymi chłopami, których na tym terenie było kiedyś dosyć sporo.
Od 1280 r. wieś należała do klasztoru klarysek w Starym Sączu. W bliżej nieznanych okolicznościach w XIV w. stała się wsią królewską, wchodzącą w skład starostwa barcickiego. Jak całe to starostwo, od 1770 r. znajdowała się w monarchii Habsburgów, a piętnaście lat później weszła w skład austriackich dóbr państwowych zwanych kamerą, z siedzibą w Starym Sączu. W autonomicznej Galicji stanowiła gminę jednowioskową z obszarem dworskim. Po reformie administracyjnej w 1933 r. Przysietnica stała się gromadą gminy zbiorowej Stary Sącz, a w latach 1954–1960 stanowiła samodzielną gromadę, przyłączoną potem do gminy w Barcicach. Samodzielną parafię rzymsko-katolicką pw. św. Jana Chrzciciela erygowano dopiero w 1981 r.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...