Przysietnica

49°30'41"N 20°36'45"E (49.511427, 20.612747)
406 m n. p. m.

Wieś Przysietnica ciągnie się w dolinie potoku Przysietnickiego, wśród połogich wzgórz północno-wschodniej części pasma Radziejowej, na południe od Starego Sącza, w gminie Stary Sącz. Centrum Przysietnicy położone jest na wysokości od 360 m n.p.m. i znajduje się 3–4 km w głębi doliny (od jej ujścia do Popradu).
Historia wsi sięga prawdopodobnie XIII w., gdyż wymieniona w dokumencie księżnej Kingi z 1280 r. wieś Presecznica utożsamiana jest z obecną Przysietnicą. Obecna nazwa wsi ustaliła się dopiero w XVIII w. Ma pochodzić od przesieków leśnych, ewentualnie od doliny, która przecina góry. Ciekawostką jest, że etymologia ludowa łączy nazwę wsi z „sietniakami” – lekko niedorozwiniętymi, często ociężałymi i leniwymi chłopami, których na tym terenie było kiedyś dosyć sporo.
Od 1280 r. wieś należała do klasztoru klarysek w Starym Sączu. W bliżej nieznanych okolicznościach w XIV w. stała się wsią królewską, wchodzącą w skład starostwa barcickiego. Jak całe to starostwo, od 1770 r. znajdowała się w monarchii Habsburgów, a piętnaście lat później weszła w skład austriackich dóbr państwowych zwanych kamerą, z siedzibą w Starym Sączu. W autonomicznej Galicji stanowiła gminę jednowioskową z obszarem dworskim. Po reformie administracyjnej w 1933 r. Przysietnica stała się gromadą gminy zbiorowej Stary Sącz, a w latach 1954–1960 stanowiła samodzielną gromadę, przyłączoną potem do gminy w Barcicach. Samodzielną parafię rzymsko-katolicką pw. św. Jana Chrzciciela erygowano dopiero w 1981 r.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......